dijous, 13 de desembre de 2012

Periodes d'alcaldia dels dos primers alcaldes de la República a Ripollet.




Nascut a Ripollet el 1880. En Magí Girbau i Baqués  fou escollit a les eleccions del 14 d'Abril de 1931. Va exercir el càrrec d'Alcalde de Ripollet des del 16 d'Abril de 1931 fins l'1de Febrer de 1934.

En Magí Girbau i Baqués va marxar a l'exili el 1939, refugiant-se a la zona de Bordeus (França) on tenia un germà establert feia molt anys. Però no s'adaptà aquella situació; va preferir tornar pensant que no tenia res a témer. Un cop a Ripollet fou detingut, i empresonat almenys durant 1 any a la presó de Sabadell.





Nascut a Pineda de Mar el 1893. En Josep Ros i Prats fou escollit a les eleccions municipals del 14 de gener de 1934 (primeres eleccions municipals amb vot femení) Alcalde de Ripollet del 1 de Febrer de 1934 fins el 13 d'octubre de 1934.. i del 17 de febrer de 1936 fins el 15 d'agost de 1936.

El fet que no tingués una continuïtat en el càrrec es deu a la convulsa situació política. L'octubre de 1934 va ser cessat pel govern espanyol de dretes (CEDA) com tots els alcaldes, i regidors d'esquerres, i nacionalistes de Catalunya, en a resposta a la revolta d'octubre. Reposat en el càrrec en guanyar el Frente Popular, i el Front d'Esquerres, les eleccions del 16 de Febrer de 1936. Cessà de nou en el càrrec l'agost del 1936, en aplicar-se l'ordre de la Generalitat que constituïa ajuntaments d'emergència anti-feixistes per fer front a l'aixecament militar, i la guerra civil.

En Josep Ros i Prats va passar gairebé 7 anys a la presó, fonamentalment la presó de València, represaliat per la dictadura feixista del General Franco.